Nehorázná klášterní zima

Klášter Plasy patří mezi památky, které jsou v zimním období uzavřeny. Rušný návštěvnický provoz tady nahradilo ticho, klid a momentálně i všudypřítomný chlad.

Než došlo k prudkému poklesu teplot, tak bylo nutné památku na zimu připravit a zejména zazimovat expozici. Zazimování předchází náročný úklid, po němž se následně překrývá nábytek v mísnostech látkovými potahy, které jej chrání před prachem a světlem. Některé předměty v expozici jsou natolik choulostivé, že je nutné je na zimu přestěhovat do depozitáře ve druhém patře, kde je mikroklima upravováno a dlouhodobě sledováno. Jedná se zejména o předměty vyrobené z kovu, které reagují vždy jako první na rychlou změnu relativní vlhkosti způsobenou právě nízkými teplotami v interiérech a rychlými změnami teplot v exteriéru. Takto například z expozice zmizelo cínové nádobí, po němž zůstaly na místech pouze prázdné podložky připravené na další sezónu. Stejně tak zeje prázdnotou i dřevěný podstavec „Žižkova palcátu“ zapůjčeného do Plas ze SZ Kynžvart.

Do expozice v knihovním sále jsme navíc v listopadu nainstalovali odvlhčovač, který pomáhá zmírnit skokové změny relativní vlhkosti. Zároveň zde probíhá měření základních fyzikálních hodnot potřebných pro poznání fungování mikroklimatu. Pomocí sběrného loggeru měříme teplotu, relativní vlhkost a také hladinu osvitu. Na základě dlouhodobého měření bychom měli rozpoznat, jak se klima v knihovně chová v zimním období. Největší nebezpečí hrozí pokud teploty v interiéru klesnou pod hodnotu rosného bodu, tedy momentu kdy se vzduch nasytí vodní párou a voda se začne srážet na předmětech - a to na těch nejstudenějších, tedy nejčastěji kovech. Stejně nepříznivé jsou i velmi nízké teploty. Letošní kontinuální měření nám tak pomůže nastavit režim úpravy klimatu v expozicích pro další roky, tedy to zda budeme odvlhčovat, temperovat a nebo případně zvlhčovat vzduch.

Pokud vás téma ochrany a preventivní péče o mobiliář zajímá více, sledujte činnost Studijního depozitáře mobiliárních fondů sídlícího pod střechou konventu, například na webových stránkách www.studijni-depozitar.cz.