Oznámení o uzavření kláštera Plasy

Dne 10. 3. bylo vydáno mimořádné opatření ministra zdravotnictví, kterým se zakazují hromadné akce s účastí více jak 100 osob. Za účelem naplnění tohoto opatření je klášter Plasy uzavřen. Průchod neohrazenou částí areálu zůstává zachován. Zároveň se ruší veškeré prohlídky a akce, soukromé i veřejné, které se měly konat v termínu do poloviny dubna 2020. V případě již rezervovaných akcí nás kontaktujte na e-mailu plasy@npu.cz, popřípadě přímo organizátora dané akce. Obnovení provozu a případné změny budou zveřejněny zde na našich webových stránkách.


Pokud do Plas na výlet zamíříte a bude v klášteře zavřeno, můžete využít možnosti volné procházky areálem, kde naleznete informační panely, které zde byly osazeny v rámci projektu "Cesty klášterem, stezky poznání". Ty vás seznámí s historií zdejšího místa, významnými osobnostmi, viděnými i neviděnými budovami a provozy bývalého kláštera. Nabízejí také hravé pátrání po detailech areálu.

Pokračovat v procházce můžete i mimo klášterní areál. Po krátké naučné stezce podél řeky Střely lze dojít k prameni zvanému Prelátka a odtud pak kolem bývalé železné hutě zpět do centra města. V případě příznivého počasí se můžete vypravit po Staré cestě na pěší výlet do cca 11km vzdálené Mariánské Týnice, bývalého plaského probošství. Tato trasa vás provede částečně zachovanou cisterciáckou krajinou, lipovými alejemi, lesy, kolem barokních soch, rybníků, hájoven, hospodářských dvorů...

Aktuální dění v klášteře pak můžete sledovat zde (na oficiálních stránkách objektu), nebo na Facebooku Kláštera Plasy.