Sobotní akce Monastýrování (Klášterní architektura) dne 26/4/2025 je, bohužel, zrušena! (Více informací u akce.)

Záchody nad řekou
Nečistoty ze záchodů plaského konventu odváděla Královská štola, kanál napojený na řeku Střelu, jejíž voda průběžně proplachovala prostory pod latrínami. Dnes si mohou návštěvníci prohlédnout prevéty během prohlídky hlavního okruhu Cisterciácký klášter.
další zajímavostiCisterciáci, a zejména ti plaští, byli proslulí svou schopností účelně hospodařit s vodou a využívat ji s mimořádnou efektivitou. Již od středověku budovali u klášterních domů důmyslné vodní systémy, které nejen zásobovaly jednotlivé budovy, ale zároveň sloužily k odvodňování i odvádění odpadu. Hlavní osou těchto soustav býval průtočný kanál napojený na blízkou řeku, potok či rybník. V plaském klášteře se dochoval výjimečně propracovaný a rozsáhlý barokní vodní systém, jehož klíčovou součástí je páteřní, téměř 200 metrů dlouhá tzv. Královská štola. Ta zde plnila zásadní úlohu v odvodnění základů konventu a odvádění odpadních vod celého klášterního areálu.
Královská štola začíná u bývalého klášterního pivovaru, kde se odděluje od řeky Střely. V první části sloužila jako náhon pro mlýnská kola a katr. Dále pokračuje pod budovu konventu, odkud odvádí nejen přebytečnou vodu od konventních základů, ale také srážkovou vodu a kdysi i odpad z latrín. Následně se obloukovitě stáčí a ústí zpět do řeky.
Nedílnou součástí systému odvodnění byly klášterní latríny – prevéty, situované v nemocničním křídle konventu přímo nad Královskou štolou. Celým křídlem prochází svislá šachta, do níž jsou prevéty v jednotlivých patrech konzolově vysazeny a střídavě předsunuty.
Záchodové kobky měly jednoduché vybavení – kromě samotného dřevěného sedadla obsahovaly pouze malý výklenek na svíčku, která zajišťovala potřebné osvětlení. Naproti prevétům byly umístěny pisoáry či výlevky, napojené na stejnou odvodní štolu. O efektivní odvětrávání se staral systém větracích průduchů v klenbě každé kobky, které odváděly vzduch do společné šachty vedoucí až nad střechu konventu. Díky komínovému efektu tak vznikalo přirozené proudění vzduchu, jež odvádělo zápach pryč z budovy.