Zpřístupnění bývalého zámku Metternichů (Plasy)

V Plasích se teď mimořádně zpřístupnila další památka ve správě Národního památkového ústavu a to prostřednictvím výstavy s názvem METTER(M)NICH „...člověk by chtěl obnovit jen zašlou slávu, kterou může jen tušit…“

Klášter v Plasích vás zve na výstavu o střetu světů evropské diplomacie a klášterní zbožnosti v bývalé opatské rezidenci a pozdějším knížecím zámku. Výstava, která vznikla v rámci tematického roku Národního památkového ústavu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, ukazuje osudy šlechtické rodiny Metternichů a jejich plaského sídla. Návštěvníci mají zároveň unikátní možnost zažít prostor bývalé prelatury před jeho památkovou obnovou a poznat, jakým způsobem bude interiér a samotná památka obnovována.

Výstava upozorňuje mimo jiné na fakt, že budovu bývalé opatské rezidence a pozdějšího metternichovského zámku čeká náročná památková obnova, která vyvrcholí zpřístupněním nové prohlídkové trasy a návštěvnického centra v roce 2023. Plánovaná prohlídková trasa bude věnována právě šlechtické rodině Metternichů, především pak manželskému páru Richardu a Pavlíně Metternichovým, kteří začali plaský zámek ve 2. pol. 19. století intenzivně obývat. Město Plasy a jeho obyvatelé se tehdy dostali do intenzivního kontaktu s vysokou aristokracií a s jejich zájmy i vkusem. Tento transfer životního stylu a vkusu je sledován i zmiňovanou výstavou Metter(m)nich. Cílem výstavy je rovněž dovyprávění příběhu šlechtické rodiny Metternichů a vybavení jejich interiérů do současnosti s akcentem na osudné roky 1945 a 1948. Výstava zároveň nechává nahlédnout pod pokličku památkové praxe přípravy nové prohlídkové trasy.

 

Nová prohlídková trasa vznikne v rámci projektu "Cisterciácký klášter Plasy - Obnova opatské rezidence", který je spolufinancován ze Strukturálních fondů EU. Více o projektu v sekci Obnova kláštera.

 

 

Související akce

Netradiční prohlídka

Metter(m)nich (Plasy)

  • Změna
  • Klášter Plasy ()
  • 2. 6. 2018–16. 9. 2018
  • 10.00–16.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele