Vodní systém

Speciální prohlídkový okruh zaměřený na fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu. Dozvíte se zde informace o základech budovy, která je postavená na vodě. Prohlédnete si dvě vodní zrcadla, vzdušníkové chodby a klášterní separace. Specifické podmínky prohlídky tohoto okruhu čtěte níže!

Prohlídky jsou určeny osobám starším 10 let, bez klaustrofobie, podpatků a s vlastní baterkou. Prohlídky vychází od pokladny v konventu.

Upozornění: Vzhledem k platným protiepidemiologickým opatřením musí účastníci tohoto okruhu prokázat před vstupem na prohlídku, že splňují podmínky pro účast na skupinové prohlídce. (info zde)

  • Prohlídku lze objednat pouze pro skupiny(!) o minimálním počtu 10 osob(!) / maximální počet je 15.
  • Prohlídky pro jednotlivce pořádá správa objektu v předem vypsaných termínech (místo ve skupině lze získat prostřednictvím rezervačního webu NPÚ nebo předem zakoupit na místě v pokladně správy objektu).      

      termíny prohlídek pro jednotvlice (celkem vždy pro 15 osob) na sezónu 2021:

   19/6

   5/7 

   11/7

   17/7

   24/7 

   1/8  začátek prohlídky v 11:15 (místa v této skupině jsou již vyprodaná)

   8/8  začátek prohlídky v 11:15 (vstupenku si zakoupíte zde)

          začátek prohlídky v 14:15 (vstupenku si zakoupíte zde)

   15/8 začátek prohlídky v 11:15 (vstupenku si od 2/8 můžete zakoupit zde)

   22/8 začátek prohlídky v 11:15 (vstupenku si od 9/8 můžete zakoupit zde)

Termíny na sezónu 2021 se postupně vyhlašují dle provozních podmínek objektu.

 

Budova konventu byla vystavěna v letech 1711 – 1738 podle plánů architekta Jana Blažeje Santini Aichela. Podle cisterciácké tradice se stavělo v údolní říční nivě, kde se nacházelo velmi nestabilní bažinaté podloží. Proto byla budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž se přivedla voda, jež konzervuje toto dřevo v základech. Soustava vodních kanálů nacházejících se pod budovou konventu, není jediným technickým řešením této stavby. Konvent má také vzdušný systém, který pomáhá odbourávat vlhkost a prohřívat budovu.

Jedná se o speciální výběrový prohlídkový okruh, na jehož prohlídku se tudíž nevztahují žádné slevy.

Tímto prohlídkovým okruhem zpřístupňujeme prostory, kam se s klasickou prohlídkou nepodíváte. Navštívíme klášterní vězení a projdeme částí podzemních vzdušníkových chodeb, do kterých se musíte vybavit baterkou a přilbou (v případě deštivého počasí se v nich nacházejí cca 5cm hluboké louže, skrze které budete procházet). Uvedeme vás v úžas nad promyšleností barokního inženýrství v případě technického řešení základů budovy, s čímž souvisí vodní a vzdušný systém konventu. Prozradíme vám také nejnovější poznatky a přiblížíme dění kolem obnovy a údržby těchto systémů.

Základní informace

  • délka 60 minut
  • max. 15 osob

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny

Vstupné

Výklad v češtině

  • Jednotné vstupné 250 Kč
  • Děti do 10 let nevpouštíme
  • Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
  • Akreditovaný novinář při výkonu práce zdarma

nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny