Vodní systém

Speciální prohlídkový okruh zaměřený na fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu. Dozvíte se zde informace o základech budovy, která je postavená na vodě. Prohlédnete si dvě vodní zrcadla, vzdušníkové chodby a klášterní separace.

Prohlídky jsou určeny osobám starším 10 let, bez klaustrofobie, podpatků a s vlastní baterkou. Prohlídky vychází od pokladny v konventu.

Mimo termíny vypsané správou objektu (viz níž) lze prohlídky objednat pouze pro skupiny o minimálním počtu 10 osob (maximální počet je 15).

Budova konventu byla vystavěna v letech 1711 – 1738 podle plánů architekta Jana Blažeje Santini Aichela. Podle cisterciácké tradice se stavělo v údolní říční nivě, kde se nacházelo velmi nestabilní bažinaté podloží. Proto byla budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž se přivedla voda, jež konzervuje toto dřevo v základech. Soustava vodních kanálů nacházejících se pod budovou konventu, není jediným technickým řešením této stavby. Konvent má také vzdušný systém, který pomáhá odbourávat vlhkost a prohřívat budovu.

Jedná se o speciální výběrový prohlídkový okruh, na jehož prohlídku se tudíž nevztahují žádné slevy.

Tímto prohlídkovým okruhem zpřístupňujeme prostory, kam se s klasickou prohlídkou nepodíváte. Navštívíme klášterní vězení a projdeme částí podzemních vzdušníkových chodeb, do kterých se musíte vybavit baterkou a přilbou (v případě deštivého počasí se v nich nacházejí louže, skrze které budete procházet). Uvedeme vás v úžas nad promyšleností barokního inženýrství v případě technického řešení základů budovy, s čímž souvisí vodní a vzdušný systém konventu. Prozradíme vám také nejnovější poznatky a přiblížíme dění kolem obnovy a údržby těchto systémů.

Prohlídky pro jednotlivce se konají v několika termínech:

 

Prosíme o trpělivost, termíny prohlídek na rok 2020 se připravují.

 

Své místo ve skupině si zajistíte zakoupením vstupenky on-line.

Návod, jak postupovat při nákupu on-line.

Využít můžete také možnost speciálních akcí, kdy budou prohlídky vodního systému vycházet vždy v průběhu celého dne:

  • 11. a 12. 7. 2020 (info o akci zde)
  • 15. 8. 2020 (info o akci zde)

Vzhledem k provozním podmínkám si správa objektu vyhrazuje změnu termínů.

 

 

 

 

Základní informace

  • délka 55 minut
  • max. 15 osob

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny

Vstupné

Výklad v češtině

  • Dospělí 230 Kč
  • Děti do 10 let nevpouštíme
  • Průvodci ZTP/P zdarma
  • Novináři po předchozí akreditaci zdarma

nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny