Sobotní akce Monastýrování (Klášterní architektura) dne 26/4/2025 je, bohužel, zrušena! (Více informací u akce.)
Které zajímavosti najdete v plaském klášteře (mimo jiné i mimo něj)?

Klášter na vodě
Cisterciácký řád usiloval o návrat k přísnému dodržování řehole svatého Benedikta a budoval kláštery v odlehlých, vodnatých údolích. Klášter v Plasích je výstavní ukázkou přístupu, kde důmyslný vodní systém a konstrukce na dubových pilotách umožnily stavbu v podmáčeném terénu.
Hodinový stroj
Věž sýpky schovává ve svých útrobách jedinečnou technickou památku – velký hodinový stroj z roku 1686. Tento stroj, sestavený bez jediného šroubu jen pomocí spojů a závlaček, je dodnes denně ručně natahován.


Klášterní vězení
V přízemí konventu byly zřízeny místnosti pro izolaci provinilých mnichů, zajištěné dvojitými dveřmi. Tyto separace jsou dnes přístupné v rámci prohlídkového okruhu Vodní systém.
Záchody nad řekou
Nečistoty ze záchodů plaského konventu odváděla Královská štola, kanál napojený na řeku Střelu, jejíž voda průběžně proplachovala prostory pod latrínami. Dnes si mohou návštěvníci prohlédnout prevéty během prohlídky hlavního okruhu Cisterciácký klášter.


Podzemní systém
V útrobách plaského rajského dvora je schován unikátní větrací a vyhřívací systém budovy. Ten představuje dlouhá klikatá podzemní chodba, jejíž část je možné navštívit v rámci prohlídkového okruhu Vodní systém.
Samonosná schodiště
Podle plánů Jana Blažeje Santiniho Aichela byla v budově konventu postupně realizována čtyři samonosná schodiště. Dvě spojující přízemí s půdním prostorem a dvě trojramenná v rizalitech rajského dvora.


Had na kopuli
Nad střechami plaského kláštera zaujímá své specifické místo měděný had obmotaný kolem kříže ve tvaru písmene T.
Plaský prášek
Jednou z výdělečných činností kláštera byla výroba a prodej tzv. Plaského prášku. Tento bílý minerální prášek proslavil zdejší cisterciáky zvláště v 18. století, kdy jej vyváželi i za hranice českých zemí.


Patrová kaple
Uprostřed monumentální barokní sýpky v Plasích se ukrývá vzácný pozůstatek středověkého kláštera. Jde o dvoupatrovou kapli, která byla kdysi součástí královské rezidence.
Ku slávě na nejdůležitějším mostě
Opat Eugen Tyttl nechal u Matyáše Bernarda Brauna roku 1710 zhotovit z pískovce sousoší sv. Luitgardy na Karlův most pro slávu plaského kláštera v Praze.


Dědictví plaského kláštera v Praze
V několika českých městech byste stále našly stopy po přítomnosti plaských mnichů v podobě honosných domů, které sloužily zejména pro přechodný pobyt cestujících řeholníků. Zejména ty pražské se se vyznačují dlouhou historií.